En lille nytårshilsen 2026

Mit nytårsforsæt

Værten havde købt kaviar nytårsaften – og jeg ægrede mig lige lidt over at være veganer 😉

Først og fremmest godt nytår til dig, der læser med her engang imellem.

Mit nytårsforsæt er mere omfangsrigt end de flestes, for jeg satser på at opleve endnu flere magiske stunder, som kan være alt lige fra en god latter, til længerevarende sensuel massage, til en fantastisk blomsterduft, til en god fest, til lækre veganske kager fra H.U.G bageri ( helt uden gluten 🙂 ), til sjove sammenkomster osv. osv.

I min omgangskreds har jeg hørt nytårsforsætter som:

  • at arbejde mindre
  • no stress
  • at holde vægten

Men mit nytårsforsæt er som sagt meget mere magi, som jeg naturligvis også selv sørger for at iscenesætte.

Hvad er dit nytårsforsæt? ✨

Relationer

Jeg har altid været glad for mine søskende. Vi er fire søstre og en bror, så vi er så heldige at have flere ‘venner’ for livet.

Jeg deler derudover veninder med mine søstre, og det har jeg gjort siden, jeg var 6 år gammel. Den ene af veninderne Monika – en fælles veninde for mig og søster Pia – har vi faktisk kendt i over 50 år.

Der var dog en hel del år, hvor jeg ikke så Monika. Monika kan være meget direkte, og sige sin mening uden omsvøb eller omtanke. Det gik ud over mig en dag og det blev jeg virkelig vred over. Et årelangt fjendskab mellem os satte derfor en stopper for vores venskab. Søster Pia – der gik i samme folkeskoleklasse som Monika – blev dog ved med at ses med hende.

Årene gik, og søster Pia skulle giftes. Monika blev selvfølgelig inviteret med, da hun og Pia var gode veninder. Der kom flere sammenkomster gennem årene, blandt andet de kedelige børnefødselsdage, hvilket betød at jeg ikke kunne undgå at ‘støde ind’ i Monika jævnligt. Langsomt begyndte vi at tale sammen igen, og det resulterede i, at vi dannede den første pigegruppe med 5 – 6 medlemmer omkring år 2010 efterfulgt af mindre pauser på grund af travlhed med mere.

Pigegruppen holdt dog sammen, og i de sidste par år har vi set’es jævnligt.

I dag kan jeg langt bedre lide Monika. Vi har vel begge to ændret os – til det bedre.

Jeg synes, at hun er et meget autentisk menneske, der tør vise sårbarhed, samtidig med at hun både er sød og sjov. Desværre er der ikke ret mange, der åbner op eller har lyst til at vise deres sårbare sider… ærgerligt nok….så jeg er faktisk blevet ret glad for Monika (igen).

Det leder mig frem til et spørgsmål, jeg ikke helt kan slippe ✨

Hvorfor er der så få autentiske mennesker?

Autenticitet er et begreb, der optager mig meget lige pt.

Jeg kan se, at i min omgangskreds, er der egentlig ikke mange, jeg opfatter som værende autentiske – desværre.

Og jeg tænker så, at det måske også handler om mig? Hvordan er jeg selv?

Er jeg autentisk, når jeg er sammen med veninderne fx?

Har kendt hende i over 40 år

Jeg har en veninde, der fik konstateret kræft sidste år. Hun er heldigvis erklæret rask nu.

Hun har ikke sagt et eneste ord til mig om, hvad hun føler omkring sin kræft sygdom. Ej heller om hvor forfærdeligt det er, om nogle af de tanker, der glider igennem hendes hoved, hernunder tanken om måske at skulle forlade livet….. Ikke ét ord om det.

Og det undrer mig virkelig. Jeg har kendt hende i over 40 år og ikke et eneste ord er kommet ud af hendes mund om, hvordan hun har det. Jeg synes, det er SÅ mærkeligt!!!…

Faktisk synes jeg, at det skaber afstand. Afstand mellem hende og jeg…

Og vores relation vil derfor aldrig blive særlig tæt eller særlig interessant mere. Men da vi er bundet sammen af mange fælles oplevelser, herunder vores tid i gymnasiet, vil vi helt sikkert forblive ‘veninder’.

At være autentisk betyder for mig

  • At jeg ikke lader som om at alt i mit liv er i den skønneste orden
  • At jeg tør være sårbar og vise/dele mine følelser
  • At jeg vælger det, der er rigtigt for mig, frem for det, der forventes
  • At jeg står ved, hvem jeg er – også når det ikke passer ind

Er du autentisk eller viser du bare folk facaden?

For mit eget vedkommende kan jeg sige så meget, at jeg virkelig ændrer perspektiv, når jeg opfatter en person som autentisk. Jeg kommer til at holde langt mere af dem, samtidig med at jeg også føler større tryghed i deres selskab.

Bortset fra det

Turen er bestilt og vi glæder os 🙂

Bliver januar måned meget mere spændende end normalt. Vi har nemlig bestilt en 4-dages tur til Lapland, hvor vi skal bo i en slags igloo med glastag.

Drømmen/håbet er selvfølgelig at se Nordlyset live, men skulle det smutte, er der mange andre ting på programmet, der er lige så ‘fede’.

Vores 4-dages pakkerejse er nemlig spækket med aktiviteter som tur på snescooter, tur med hundeslæde, isfiskeri, mulighed for langrend med meget mere. Og endelig tænker jeg også, at det kunne være sjovt med en sneboldskamp…

Elsker sne, synes det er helt ufatteligt smukt.

Til sidst et godt råd alle kan bruge

Brug nogle minutter hver dag på at sætte dig ned og skrive 3 ting, du er taknemmelig for og derefter 3 ting, du ønsker dig.

Skriv altid i hånden. Når du har gjort det nogle måneder, vil du opdage, at ønskerne bliver færre og taknemmeligheden større.

Jeg er selv lige startet.

Og håber at det gode råd (fra Casper Christensen) holder stik!

Rigtig godt nytår til alle, der kommer forbi her 😍❤️👏

 

 

Efterlad en kommentar





Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.